Lnb Aşırı Yüklendi Kabloda Kısa Devre Var Sorunu ve Çözümü

Lnb Aşırı Yüklendi Kabloda Kısa Devre Var Sorunu ve Çözümü

 

Bir çok müşterimizin yaşadığı bu sorun, müşterilerimizin avine servis çağırmasına ve ekstra maliyetler çıkmasına sebep olmaktadır, Öncelikle sorunun nedenlerine deyineceğiz ve sonra çözümünü anlatacağız,

Nedenleri,

Yukarıdaki fotograftada gördüğünüz uydu anten kablosundaki metal örgü ile bakır telin birbirine teması halinde kabloda kısa devre olur ve tv niz yada uydu dekoderiniz bu uyarıyı verir.

 

Lnb miz su aldıysa (su iletken olduğu için) lnb içindeki devreler birbirine temas eder yada bozulur buda kısa devre olmasına sebep olur.

 

Tv mizin yada Uydu dekoderimizin tunerinde yüksek akımdan dolayı kısa devre oluşur yada uydu anten kablosu dışarıdan (kablonun çatıda, açıkda kalan kısmı yıpranıp çatlar yada lnb nin içindeki su kabloya girer) su alır ve su kabloda yürür tv nin veya uydu dekoderinin tunerine ulaşır, buda kısa devre oluşumunda büyük etkenlerdendir.

Çözümü

Uydu anten kablosunun her iki ucundaki konnektörleri kontrol edip metak örgünün bakır tele temas edip etmediğine bakmalıyız ve konnektörlerde herhangi bir oksitlenme olup olmasıdını kontrol etmeliyiz. Eğer böyle bir durum var ise yankeski, falçata ve izole bant yardımı ile konnektörleri yenilemeliyiz. (Kabloya yeni konnektör takma işlemini için buraya tıklayıp makalemizi inceleyiniz)

 

Lnb miz su aldıysa yapabileceklermiz kısıtlıdır. Ya lnb nin kurumasını bekleyeceğiz, düzelme ihtimali vardır, yada lnb bozulmuştur, yenisini takmamız gerekir.

 

Bu son çözümümüz en kötü ihtimaldir, dekoderin arızalanmasına sebebiyet verebilir veya kablonun yenilenmesi gerekebilir, uydu anten kablonuzu dekoderden veya tv nin uydusunda çıkarıp tuneri kontrol ediniz, herhangi bir oksitlenme var ise kuru bez yardımıyla temizleyiniz, tunerin içinde çapak kaldıysa cımbız yardımızla temizleyiniz, kabloda aşırı oksitlenme var ise kabloyu değiştiriniz.

Bu sorun ile ilgili videolu anlatımımız youtube kanalımızdada mevcuttur,

Video linki : https://www.youtube.com/watch?v=samZ0PLD2w0

KONU İLE İLGİLİ SORULARINIZI YORUM KISMINDAN BİLDİREBİLİRSİNİZ.

Yukarıdaki yöntemler çözüm olmuyor ise profesyonel bir ekip çağırıp arızanızı gidere bilirsiniz.

İstanbul için #UyduBurada ekibinden yardım alabilirsiniz.

Servis Randevu Telefonları

0542 528 57 28 – 0212 625 8 625

 

kaynak : https://www.uyduburada.net//Blog/Lnb-Asiri-Yuklendi-Kabloda-Kisa-Devre-Var-Sorunu-ve-Cozumu.html